Dom i jego budowa

Stawiam dom i niestety jednak mam wielki kłopot z wyborem rodzaju ogrzewania. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu ekogroszkiem i najkorzystniej byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na to rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego zacznę od początku co może być opłacalne a co nie. Apartament mam wielkości około 200m2 nie jest wielki taki nadzwyczajny, piętrowy – 5 sypialnie i 3 łazienki, kuchnia i salon. Dom umieszczony jest z dala o miasta gdyż działki były w tej lokalizacji tańsze. Niestety teraz jestem na etapie wyboru rodzaju ogrzewania i niestety przede mną spory dylemat. Przeliczam wszystko za i przeciw. Jaki piec kupić? Należy zaznaczyć że istnieją dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które wytwarzają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w niewielkim zakresie mogą również służyć do grzania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które wytwarzają ciepło również na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu ogrzania wody.

Najatrakcyjniejszym i najlepszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz łatwej instalacji i stosowania, niesie ono za sobą bardzo wysokie koszty użytkowania. Stanowi to najdroższe z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tutaj dostosować taryfy do pracy pieca, jednak i tak tego typu ogrzanie budynku będzie najkosztowniejsze. Kiedyś w internecie zauważyłem obrazy, które działają jak grzejniki. Naprawdę super sprawa, jednak są one bardzo drogie w obsłudze – producent zapewnia że nie tylko są efektywne, lecz też mogą ogrzać dość sporą powierzchnie i jeszcze super się prezentują ozdabiając nasze mieszkanie. Kolejnym modelem są kotły na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno oraz brykiet. Tego rodzaju kotły składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Pospolity piec na ekogroszek ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na kilka dni. Tego rodzaju ogrzewanie apartamentu należy do tanich jednak bardzo trudnych. Możemy zaprogramować podawanie ekogroszku. Spalony materiał należy wybierać raz na kilka dni, ogień musi palić się ciągle, więc jeśli chcemy pojechać gdzieś na wakacje w zimie jest to dosyć spory problem, bo ktoś naszym domem musi się zajmować i dodawać ekogroszek. Musimy też zaplanować miejsce na magazynowanie materiału do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu. Kolejnym sposobem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie znacznie bardziej czyste. W marketach dostępne są kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne.

Najlepiej opłacalnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w użytkowaniu od tradycyjnego kotła gazowego), ale za to ich nabycie jest znacznie kosztowniejsze.

Z kolei piec tradycyjny jest tańszy w nabyciu, ale za to najdroższy w użytkowaniu spośród wymienionych rodzajów pieców. Wszystko prezentuje się bardzo dobrze| jeżeli mamy gaz w drodze przy naszej posesji. Jeżeli nie to powinniśmy zamówić specjalny dystrybutory, który jest na naszej działce, a firma uzupełnia go gazem. Wtedy moje ogrzewanie już nie jest tak korzystne, gdyż opłata za gaz jest zdecydowanie wyższa. Ogrzewanie solarne staje się coraz bardziej modne w naszym kraju. Sama eksploatacja jest jednoznaczna, ale nabycie już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co stanowi dość drogie. Fotowoltaika – czy warto w nią zainwestować? Tutaj rodzi się szereg pytań, lecz również jak w przypadku solarów możemy dostać kasę od gminy. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, gdyż jak dla mnie więcej mówi za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zanieczyszczeń, po zużyciu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tutaj nie jest wydawany żaden hałas.
  • dostępność czystej energii – słońce było i będzie nie musimy denerwować się, ze go zabraknie jak w przypadku węgla lub gazu, z którego dostępnością bywa rożnie. I przede wszystkim słońce jest bezpłatne. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym jeszcze zarabiamy.

Wady:

  • Zależy od energii słonecznej – w deszczowe dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Wysokie koszty początkowe inwestycji
  • Energia tworzona jest tylko w ciągu dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przekalkulować ceny inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wybrałem ogrzewanie na ekogroszek. Jak dla mnie najbardziej efektywne. Zawsze może dlatego iż posiadam mały budynek. Moi znajomi ogrzewają ekogroszkiem apartament ma 240 m2 i stanowi dość wysoki. Cena ogrzewania w ich przypadku to jakiś 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy przecież posiadam niższy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako ekologiczny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, ponieważ na kartce wszystko można wyliczyć i narysować. Coraz częściej wiele gmin proponuje kasę za wymianę starego kotła na nowoczesny. Dotyczy to głównie przejścia z ogrzewania brudnego tzn węgla na gaz lub prąd. Dokładnie taka pomoc wystarcza na zmianę nowego pieca i oryginalną instalację, jednak nikt nie mów o kosztach powiązanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w wybranych przypadkach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje apartament powinien sam| podjąć decyzję czym chce ogrzewać swój mieszkanie. Można zawsze poradzi się spółki, która wykona nam początkową kalkulację. Musimy pamiętać też, aby wybierać markowe kotły, na jakie udzielana jest gwarancja, ponieważ w razie awarii musimy mieć gdzie się udać. Bo w zimie długo bez ogrzewania budynku nie poradzimy sobie.

Może Ci się również spodoba